Melisa – melissa oficialis

 • Napisane 31 maja 2017 o 18:41

„Serce smutne rozwesela. (…) melisa jest ciepła, a człowiek, który spożywa melisę, chętnie się śmieje, ponieważ ciepło tej rośliny porusza śledzionę i stąd serce może się radować.”
/”Zioła św Hildegardy” (XIIw) – Marek Czekański Kraków 2007/

W liściach znajduje się do 0,25% olejku lotnego z cytralem i cytronelalem oraz linolem, geraniolem, i aldechydami, do 4% garbników, związek goryczowy i śluz.(…) Znali ją już autorzy starożytni: Hipokrates, Teofrast, Dioskorydes, Piliniusz, Columella, Varro, później Avivenna, św Hildegaeda, (…) Paracelcus.|
/”Dzieje upraw roślin leczniczych” doc. dr Marian Nowiński/

„Zastosowanie: zabużenia trawienne, kolki jelitowe, wzdęcia, kurcze żołądkowe, nieżyty przewodu pokarmowego, omdlenia, pobudzenie nerwowe, bezsenność wyczerpanie umysłowe, histeria, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, bóle pochodzenia nerwowego. Zewnętrznie w nerwobólach i bólach gośćcowych oraz przy źle gojących się ranach.
Uspokajające działanie surowca jest uwarunkowane obecnością olejku lotnego, który przyczynia się do ogólnego uspokojenia ośrodków mózgowych, zwłaszcza w stanach charakteryzujących się nadmierną pobudliwością centralnego układu nerwowego.”
/Vadenecum fitoterapii pod redakcją prof. Jana Muszyńskiego/

„Działa kojąco, rozkurczowo, żółciopędnie, wzmacnia czynności żołądka, znosi nadmierną fermentację i wzdęcia. (…) Stosuje się napar przy takich dolegliwościach, jak skąpe miesiączkowanie, zapalenie jajników, histerii, ale i w nerwobólach zębów, uszu, głowy, zaburzeniach trawienia, nerwicy żołądka, przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, bezsenności, osłabieniu mięśnia sercowego, wzdęciach i niestrawności.”
/Ziołoecznictwo – Witold Poprzędzki/

„Astmę i kaszle skutecznie leczą inhalacje melisowe. (…)Reguluje cykl miesiączkowy.(…) Melisa obniża ciśnienie krwi, uspokaja i reguluje przyśpieszony oddech oraz bicie serca. To sprawia, że jest dobrym środkiem w stanach szoku.(…) Gerarde powiada: „Czyni serce wesołym i radosnym, a umacnia siły witalne. „(…) Odpędza czarne myśli.”
/Aromaterapia od A do Z – Patricia Davis/

„Wskazania: bezsenność, zdenerwowanie, lęk, wewnętrzny niepokój, stres, skłonność do płaczu, choroby zakaźne, przeziębienie, zaparcia, biegunka, skąpomocz, wzdęcia, bóle brzucha, nieżyt żołądka i jelit, choroby skórne, kamica moczowa i żółciowa, bóle wątroby, niedostateczne – wydzielanie żółci oraz fermentów żołądkowych i trzustkowych, nerwice wegetatywne (warto wówczas dodać do melisy walerianę, serdecznik, jemiołę i (lub) glistnik), brak łaknienia, wymioty (także u ciężarnych; w tym przypadku do melisy można dodać majeranek, miętę i (lub) szałwię), nerwobóle (+ owoc lub (i) kora bzu czarnego), bóle stawowe (+ topola + wierzba + wiązówka), mięśniobóle (+ glistnik + wiązówka), wadliwa przemiana materii (+ korzeń (ziele) mniszka + ziele skrzypu + kłącze perzu + korzeń łopianu + morszczyn), kaszel, stany zakażeniowe i zapalne układu oddechowego, choroby alergiczne.”

http://www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm

http://rozanski.li/274/melisa-melissa-wyciag-uspokajajacy/

http://rozanski.li/3821/dlaczego-melisa-rzadko-dziala-uspokajajaco/

Melisę pijam od lat mam ją w ogródku – ta z ogródka i ze sklepu to dwie nieporównywalne rzeczy, ale nawet tę sklepową warto pić bo ona naprawdę Odpędza czarne myśli. Czyni serce wesołym i radosnym, a umacnia siły witalne. To wspaniałe ziółko jedno z moich ulubionych :-)

1 komentarz do Melisa – melissa oficialis

 1. ~R pisze:

  Uwielbiam smak i zapach melisy, i zazdroszczę ludziom którzy mogą jej używać.
  (szczególnie dobry w gorące dni jest ostudzony napar ze świeżej melisy, świeżej słodkiej mięty i kwiatów bzu czarnego, z dodatkiem cytryny i odrobiny miodu).
  Mnie melisa niestety „rozwala”. wytrąca mi wszelkie zajęcia z rąk i wprawia w półsen.

  Pozdrawiam i dziękuję za blog

Dodaj komentarz


 • RSS